Dansalliansen

Genomförda aktiviteter

URBAN ANARCHY - Alyssa Chloe

9 - 10 June 2022
Västerås
Scenkonstbiennalen 2022

INTERNATIONAL MOVEMENT - Anja Röttgerkamp

31 May - 3 June 2022
Stockholm

GAGA dancers - Lee Brummer och Anoushka Jago

31 May - 3 June 2022
Stockholm
EXTRA Träning Stockholm

NÄTVERKS- OCH FORTBILDNINGSRESA TILL BIBU - Sofia Yaregal och Petra Wormbs

18 - 20 May 2022
Helsingborg
DA ung - fortbildningsresa

GAGA dancers/BIBU - Emma Rozgoni

18 - 20 May 2022
Helsingborg
BIBU festivalen 2022

MÖTE MED KOREOGRAF - Vania Vaneau

16 - 17 May 2022
Stockholm

SÅNG FÖR DANSARE - Nina Norblad

12 - 14 May 2022
Göteborg

CONTEMPORARY JAZZ - Julia Ehrstrand

11 - 13 May 2022
Malmö

KARRIÄRPLANERING FÖR UNGA DANSARE - Nils Hallén

20 April - 5 May 2022
Sverige
DA ung - workshop

SÅNGGESTALTNING - Pia Olby

20 - 27 April 2022
Nacka

TISDAGS TRÄNING - EMBODIED MOVEMENT - Kirstine Ilum

15 March - 26 April 2022
Malmö
Träning Malmö

MÖTE MED KOREOGRAF - Mette Ingvartsen

23 April 2022
Stockholm

DANCE ARCHIVE  - Renan Martins

9 - 10 April 2022
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAF - Jarek Cemerek

4 - 8 April 2022
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAF - Anna Vnuk

2 April 2022
Stockholm

GYROKINESIS - online - Elodie Labonne

25 February - 1 April 2022
Göteborg
Webbkurs träning

FREDAGS GAGA - dancers - Lee Brummer och Emma Rozgoni

14 January - 25 March 2022
Nacka
Onlineträning

SELFTAPE - LÄR DIG FILMA DANS - Anders J Larsson

21 - 23 March 2022
Nacka
DA ung - online

INTUITION IN ACTION - Stephen Rappaport

14 - 16 March 2022
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAF - Sebastian Lingserius

28 February - 2 March 2022
Malmö

STREAM-FLOW Method - Heidi Vierthaler

26 - 27 February 2022
Göteborg

DEN INRE KRITIKERN - Ann Eberstein

16 - 17 February 2022
Stockholm
Digital introduktion

EMBODIED AWARENESS - Helena Franzén

18 - 20 January 2022
Malmö

FREDAGS GAGA - dancers - Emma Rozgoni, Kari Vig Pedersen och Lee Brummer

1 October - 17 December 2021
Stockholm
Onlineträning

FLOW & FREESTYLE - avancerad nivå - Niki Tsappos

19 - 20 November 2021
Stockholm

THE PREPARED BODY - Deborah Hay

8 - 12 November 2021
Stockholm

TEKNISK JAZZ - fördjupning - Anna Ståhl

1 - 4 November 2021
Stockholm

ACT- att hantera stress och främja hälsa - Daniel Ek

22 September - 3 November 2021
Stockholm
Digital kurs

MÖTE MED KOREOGRAF - Jarek Cemerek

30 October 2021
Göteborg

FREDAGS TRÄNING - movement - Eric Ernerstedt

1 - 29 October 2021
Stockholm
Träning Stockholm

MÅNDAGS GAGA/dancers - Kari Vig Petersen

20 September - 25 October 2021
Malmö
Träning Malmö

VIEW POINTS - WORKSHOP - Anne Jonsson

21 - 22 October 2021
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAF - Tara Jade Samaya

19 October 2021
Stockholm

VIEW POINTS - Anne Jonsson

12 - 15 October 2021
Nacka

CONTEMPORARY JAZZ - Julia Ehrstrand

13 - 15 October 2021
Malmö

SPARKLING IMAGINATION - IMPROVISATION

11 - 15 October 2021
Stockholm

KREATIVT SKRIVANDE - En coachande skrivarkurs för dansare - Anna Pettersson

20 September - 4 October 2021
Göteborg
Webbkurs

FREDAGS GAGA/dancers - Lee Brummer och Emma Rozgoni

27 August - 24 September 2021
Stockholm
Träning Stockholm

BREATHING BODIES MOVEMENT - Nir de Volff

6 - 10 September 2021
Stockholm

INTRODUCTION GYROKINESIS® method - Elodie Labonne

27 August 2021
Göteborg
Onlineträning

SÅNGGESTALTNING - Pia Olby

18 - 25 August 2021
Nacka

FELDENKRAIS® - Paul Pui Wo Lee

16 - 20 August 2021
Malmö
Öppen Sommarträning

CONTEMPORARY BALLET - Paul Pui Wo Lee

16 - 20 August 2021
Malmö
Öppen Sommarträning

MOVEMENT TRÄNING - Eric Ernerstedt

16 - 20 August 2021
Stockholm
Öppen Sommarträning

….Och sen då…. - Anna Grip

16 - 20 August 2021
Stockholm
Öppen Sommarträning

SOMATISK TRÄNING - Ina Dokmo, Stine Marcinkowski och Benedikte Esperi

17 - 19 August 2021
Göteborg
Öppen Sommarträning

VINYASA YOGA - Eric Ernerstedt

9 - 13 August 2021
Stockholm
Öppen Sommarträning

GAGA DANCERS - Emma Rozgoni

9 - 13 August 2021
Stockholm
Öppen Sommarträning

FREDAGS GAGA - Lee Brummer och Emma Rozgoni

22 January - 18 June 2021
Stockholm

GAGA People - Emma Rozgoni

15 - 17 June 2021
Stockholm
Onlineträning + Uteträning

PREPARE TO PREVENT INJURY - Aaron Vickers

12 April - 15 June 2021
Göteborg
Webbkurs träning

TISDAGS GAGA/dancers - Emma Rozgoni och Lee Brummer

27 April - 1 June 2021
Göteborg
Onlineträning

STREAM-FLOW Method - Heidi Vierthaler

29 - 30 May 2021
Göteborg

KLEIN TECHNIQUE™ - Jannine Rivel

18 - 21 May 2021
Stockholm
Onlineträning

GAGA People - Emma Rozgoni

25 January - 16 May 2021
Stockholm
Onlineträning

GAGA Dancers - Emma Rozgoni

14 April - 12 May 2021
Stockholm
Onlineträning

ULTIMA VEZ REPERTORY - Eduardo Torroja

26 - 30 April 2021
Malmö

MÖTE MED KOREOGRAF - Malin Elgán

26 - 30 April 2021
Stockholm

VIEWPOINTS - Anne Jonsson

1 - 29 April 2021
Stockholm
Onlineträning

Sånggestaltning för dansare och skådespelare - Pia Olby

8 - 28 April 2021
Stockholm
Webbkurs

MÖTE MED KOREOGRAF - Susanna Leinonen

29 - 31 March 2021
Malmö

FREDAGS YOGA - Rebecca Labbé

12 February - 26 March 2021
Stockholm
Onlineträning

VIEWPOINTS - Anne Jonsson

11 - 25 March 2021
Stockholm
Onlineträning

STREAM-FLOW Method - Online - Heidi Vierthaler

22 - 26 February 2021
Stockholm

FASCIA FLOW® fördjupning - Liselotte Reivén

2 - 9 February 2021
Göteborg
Webbkurs träning

MÖTE MED KOREOGRAF - Philippe Blanchard

25 - 29 January 2021
Malmö
Uppskjuten

SELF-WITH -OTHERS - Physical theater - John Britton

16 - 17 January 2021
Stockholm
INSTÄLLD

VINYASA YOGA - Eric Ernerstedt

11 - 15 January 2021
Stockholm
Webbkurs träning

FREDAGS GAGA - Lee Brummer & Emma Rozgoni

21 August - 11 December 2020
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAF - Julia Ehrstrand

7 - 11 December 2020
Malmö

INTUITION IN ACTION - Stephen Rappaport

23 November - 4 December 2020
Nacka
Webbkurs

COMPLEX SIMPLICITY - Sita Ostheimer

28 - 29 November 2020
Göteborg
INSTÄLLD!

FASCIA FLOW® - Liselotte Reivén

4 September - 6 November 2020
Göteborg

LÄR DIG FILMA DANS - Anders J Larsson & Håkan Larsson

2 - 4 November 2020
Nacka
Webbkurs

MÖTE MED KOREOGRAF - Örjan Andersson

2 - 3 November 2020
Göteborg/Borås

MÖTE MED KOREOGRAF - Alma Söderberg

26 - 28 October 2020
Stockholm

DANSFILMSLABBET - Niklas Ryden, Lena Runge mfl.

14 September - 26 October 2020
Göteborg

MASTER CLASS - Helena Franzén

12 - 14 October 2020
Stockholm

EMBODIED AWARENESS - Helena Franzén

7 - 11 September 2020
Malmö

VINYASA YOGA - Eric Ernerstedt

31 August - 4 September 2020
Stockholm

SOMMARTRÄNING - VINYASA YOGA - Eric Ernerstedt

10 - 14 August 2020
Göteborg

SOMMARTRÄNING - TAI CHI - Jakob Pang Isaksson

10 - 14 August 2020
Stockholm

SOMMARTRÄNING - GROOVES - Damon Frost

10 - 14 August 2020
Stockholm

SPARKLING IMAGINATION - IMPROVISATION - Horacio Macuacua

18 - 22 May 2020
Stockholm
Uppskjuten

WORKSHOP I ALEXANDERTEKNIK - Barbro Olsson

15 May 2020
Sverige
Digital kurs

WORKSHOP I ALEXANDERTEKNIK - Barbro Olsson

14 May 2020
Sverige
Digital kurs

AND THEN WHAT - coaching - Anna Grip

4 - 8 May 2020
Malmö

BREATHING BODIES MOVEMENT - Nir de Volff

29 April 2020
Stockholm
Uppskjuten

MÖTE MED STEPP TEKNIK - David Dalmo

29 April 2020
Stockholm
Uppskjuten

MÖTE MED LINDY HOP - David Dalmo

29 April 2020
Stockholm
Uppskjuten

ACTION BASED CHOREOGRAPY - Lidia Wos

9 - 13 March 2020
Malmö

SÅNGGESTALTNING - för dansare - Pia Olby

10 - 13 March 2020
Göteborg

MÖT KOREOGRAFEN - Hagar Malin Hellkvist Sellén

24 - 25 February 2020
Stockholm

STREAM-FLOW METHOD - Heidi Vierthaler

20 - 24 January 2020
Malmö

MASTER CLASS - Gisèle Vienne

20 November 2019
Stockholm

ACTION BASED CHOREOGRAPHY - Lidia Wos

5 - 7 November 2019
Göteborg

STORY TELLING TROUGH DANCE - Signe Fabricius

21 - 22 October 2019
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - Anton Valdbauer

14 - 18 October 2019
Malmö

FLUID GROUNDS - Benoît Lachambre

9 - 20 September 2019
Farsta

GOING DEEPER - Paul White

9 - 13 September 2019
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - Mari Carrasco

5 - 6 September 2019
Göteborg och Borås

SOMMARTRÄNING/ MODERN - Dan Johansson

26 - 30 August 2019
Luleå

2 x BODY EXPLORATION TRAINING - Libby Farr

19 - 23 August 2019
Stockholm

COMPLEX SIMPLICITY - Jonathan Sanchez

25 - 26 May 2019
Göteborg

CARING FOR THE CREATIVE PROCESS - Asher Lev

1 - 5 April 2019
Stockholm

THE ACT OF LISTENING - Asher Lev

2 - 3 March 2019
Göteborg

ON STILLNESS AND ACTION - Tilman O´Donnell

14 - 18 January 2019
Stockholm

THE UNDOING - Erica Sobol

17 - 21 September 2018
Stockholm

EMBODIED AWARENESS - Helena Franzén

13 - 15 September 2018
Göteborg

MASTER CLASS - Jefta Van Dinther

22 August 2018
Göteborg

HOW - Mia Habib

4 - 5 June 2018
Stiockholm

TWENTY FIRST COMMUNITY - Philippe Blanchard

16 - 20 April 2018
Stockholm

A SURPRISED BODY - Francesco Scavetta

13 - 15 April 2018
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAFEN - Jarek Cemerek

19 - 23 February 2018
Stockholm

ORGANIC CREATIVE PROCESS - Destins Croisés

29 - 31 January 2018
Göteborg

INTUITION IN ACTION - Stephen Rappaport

16 - 19 January 2018
Stockholm

FASCIA FLOW - Liselotte Reivén

2 February - 23 March 2018
Göteborg

INTUITION IN ACTION - Stephen Rappaport

16 - 17 December 2017
Luleå

ARTISTIC AND CHOREOGRAPHIC TOOLS - Stephanie Thomasen

29 November - 1 December 2017
Malmö

KVÄLLSKURS I CLOWN - Claes Åström

17 - 18 October 2017
Luleå

MÖTE MED KOREOGRAFEN - Israel Aloni

16 - 20 October 2017
Stockholm

GYROKINESIS & MODERN BALETT - LIBBY FARR

14 - 18 August 2017
Malmö

INTRODUKTION TILL MATS EKS REPERTOAR - Ana Laguna

23 - 28 October 2017
Göteborg

DYNAMIC EXPANSION - Shannon Coony

25 - 29 September 2017
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - CLAIRE PARSONS

11 - 13 September 2017
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - CORINNE LANSELLE

4 - 8 September 2017
Piteå

MODERN BALETT - EYTAN SIVAK (ingen föranmälan)

14 - 18 August 2017
Stockholm

STREAM-FLOW - HEIDI VIERTHALER

15 - 17 September 2017
Göteborg

MOD KOMMUNIKATION PRESENTATION - IMOR HERMANN

12 - 16 June 2017
Stockholm

MÖT SHOW/JAZZ KOREOGRAFEN - RENÉ VINTHER

7 - 9 June 2017
Stockholm

DELVE DEEPER - FIN WALKER

7 - 9 June 2017
Göteborg

TO BE A CLOWN IN THE PRESENT – OLA CITRON

29 May - 2 June 2017
Malmö

MÖT KOREOGRAFEN - MARIE TOPP

8 - 10 May 2017
Stockholm

Seminarium - NORMKRITISKT TÄNKANDE

27 April 2017
Göteborg

OHAD NAHARIN REPERTOAR - MATAN DAVID

2 - 5 May 2017
Stockholm

EMBODIED AWARENESS - HELENA FRANZÉN

24 - 28 April 2017
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - LINDA FORSMAN

3 - 7 April 2017
Stockholm

MÖT KOREOGRAFEN - MALIN ELGÁN

27 - 31 March 2017
Stockholm

COUNTERTECHNIQUE - Nina Wollny

28 - 29 January 2017
Göteborg

AUDITON ØRESUND

23 January 2017
MALMÖ

KARRIÄRUTVECKLINGS SEMINARIUM FÖR DANSARE

8 - 9 December 2016
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAFEN - STÉPHEN DELATTRE

28 November - 2 December 2016
STOCKHOLM

SYNERGETIC EFFECTS - RALF JAROSCHINSKI

12 - 13 November 2016
Göteborg

NO HOLDING BACK- ANGELA SCHUBOT ROBERT STEIJN

26 - 27 November 2016
Göteborg

TOOLS FOR CREATIVITY- TED STOFFER

21 - 25 November 2016
Stockholm

SÅNGTEKNIK - Annika Holmberg

12 - 16 December 2016
Stockholm

OMKRETZ - CRISTINA CAPRIOLI

17 - 28 October 2016
Stockholm

ULTIMA VES VOCABULARY- LAURA ARIS

3 - 7 October 2016
Malmö

ATT ARBETA MED KOREOGRAFI I PROCESS – AMBRA SUCCI

30 September - 2 October 2016
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAFEN - MARI CARRASCO

12 - 16 September 2016
Malmö

TRÄNINGSPLANERING

7 - 9 September 2016
Stockholm

BASALTRÄNING – KRISTINA HEDBERG

5 September - 10 October 2016
Göteborg

MASTERCLASS - WIM VANDEKEYBUS

27 August 2016
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAFEN - SHAHAR BINYAMINI

15 - 19 August 2016
Piteå

GYROKINESIS - LIBBY FARR

22 - 26 August 2016
Stockholm

SOMMARTRÄNING - ANNA GRIP

8 - 12 August 2016
Stockholm

SOMMARTRÄNING - ERIC ERNERSTEDT

8 - 12 August 2016
Stockholm

INTUITION IN ACTION - STEPHEN RAPPAPORT

29 August - 2 September 2016
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Anton Lachky

13 - 17 June 2016
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Max Stone

23 - 27 May 2016
Stockholm

DEADLY DANCES: Sebastian Lingserius

16 - 18 May 2016
Malmö

GAGA AND BE-LONGING: Emma Rozgoni och Noam Carmeli

29 March - 1 April 2016
Stockholm

MASTER CLASS: Giséle Vienne och Anja Rötterkamp

16 - 17 February 2016
Stockholm

MOVEMENT REASERCH WORKSHOP: Heidi Vierthaler

25 - 29 January 2016
Malmö

INTUITiON IN ACTION: Stephen Rappaport

18 - 21 January 2016
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Maurice Causey

7 - 11 December 2015
Stockholm

ON ACT(IONS): Robert Clark

30 November - 4 December 2015
Malmö

IMPROVISATION AND COMPOSITION: Khosro Adibi

16 - 20 November 2015
Malmö

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Philippe Blanchard

9 - 13 November 2015
Göteborg

AKROBATIK FÖR DANSARE: Manuel Bojen

31 October - 1 November 2015
Umeå

ÖPPEN FÖRELÄSNING: Andrew Morrish

26 June 2022
Stockholm

CHOREOGRAPHIC IMPROVISATION: Rosalind Crisp

19 - 23 October 2015
Stockholm

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Francesco Scavetta

12 - 16 October 2015
Malmö

MOVING BETWEEN: Eva Karczag och Chris Crickmay

7 September 2015 - 26 June 2022
Stockholm

KONSTNÄRLIGT SAMTAL: David Zambrano

3 September 2016 - 26 June 2022
Stockholm

IMPROVISATIONON STAGE/FLYING LOW: David Zambrano

31 August - 4 September 2015
Stockholm

MÖTE MED ISADORA DUNCAN TEKNIKEN: Kathleen Quinlan och Lilly Zetterberg

24 - 28 August 2015
Stockholm

IN TO THE FIELDS: Jan Burkhardt

17 - 21 August 2015
Stockholm

STREAM FLOW: Heidi Vierthaler

3 - 7 August 2015
Luleå

SOMMARTRÄNING: Ime Essien

3 - 7 August 2015
Stockholm

JIVAMUKTI YOGA: Eric Ernerstedt

3 - 14 August 2015
Stockholm

KONTAKTIMPROVISATION: Andrew Harwood

20 - 24 April 2015
Stockholm

RÖSTWORKSHOP: Alessio Castellacchi

23 - 27 March 2015
Malmö

MÖTE MED LES SLOVAKS: Anton Lachky

9 - 13 March 2015
Stockholm

MÖTE MED LES SLOVAKS: Milan Herich

2 - 6 March 2015
Luleå

TRANSLATE, INTERWINE, TRANSGRESS!

11 - 14 June 2015
Stockholm

COMPLETE VOCAL TECHNIQUE: Annika Holmberg

8 - 12 June 2015
Stockholm

SOMMARTRÄNING: Monica Milocco

10 - 12 August 2015
Stockholm

THE PRESENT MOMENT: Nina Dipla

26 - 30 May 2015
Göteborg

MÖTE MED KOREOGRAFEN: Ori Flomin

19 - 23 January 2015
Stockholm

WRITING DANCING: Jonathan Burrows

13 - 15 January 2015
Malmö